+370 460 48105 +370 460 49008 Savitarna

Žaliąsias atliekas pasiūlyta tvarkyti naujai

Aplinka

Šiltuoju metų laiku prie individualių namų ant šaligatvių išrikiuoti polietileno maišai su žaliosiomis atliekomis – Palangoje jau tapo įprastas vaizdas.

Dažniausiai gyventojai žolę nušienauja, nukritusius obuolius ar lapus surenka dar gerokai iki žaliųjų atliekų išvežimo pagal grafiką, todėl keletą dienų miesto gatvėse riogsantys išrikiuoti maišai atrodo netvarkingai ir teršia aplinką.

Žolė ir vaisiai – į konteinerius

UAB „Palangos komunalinis ūkis” gyventojams pasiūlė naują žaliųjų atliekų tvarkymo būdą. Nuo rudens pradžios naujovė išbandoma „Pavėsio” soduose, kur gatvelių sankryžose yra pastatyta 19 didesnių 1,1 kubo talpos konteinerių, skirtų vien tik žaliosioms atliekoms: nušienautai žolei, soduose nukritusiems obuoliams, lapams. Žaliosios atliekos į šiuos konteinerius turi būti išmetamos be polietileninių maišų.

Naujovė pasiteisino: tokie konteineriai iš karto prisipildo ir iš „Pavėsio” sodų žaliųjų atliekų kasdien išvežama apie 3,5 tonos. Per mėnesį, kai šie konteineriai yra pastatyti soduose, čia jau esame surinkę apie 70 tonų atliekų„, – pasakojo UAB „Palangos komunalinis ūkis” Komunalinių atliekų tvarkymo skyriaus vyriausiasis vadybininkas Gintas Mackevičius.

Šitaip žaliosios atliekos „Pavėsio” soduose bus surenkamos iki žiemos pradžios, kai gyventojai iš savo valdų jau bus surinkę didžiąją dalį nukritusių vaismedžių lapų.

Palangiškiai taupytų pinigus

G. Mackevičiaus teigimu, sumesti žaliąsias atliekas į tam skirtus konteinerius yra patogiau ir gyventojams, ir komunalininkams. Atsisakius įpročio jas krauti į polietileninius maišus, palangiškiai taupo lėšas ir palengvina įmonės darbuotojų darbą. Žolei, krituoliams obuoliams ar lapams perkamiems dideliems ir brangesniems atliekų maišams gyventojai per mėnesį išleidžia apie 10 eurų. Parsivežus šias atliekas į įmonės aikštelę komunalininkai tuos maišus plėšo ir išmeta, nes žaliosios atliekos sukrečiamos į mašiną ir į sąvartyną vežamos palaidos. Be to, atskirai surenkant išmetamus vaisius yra tausojama aplinka. Į mišrias buitines atliekas metami papuvę krituoliai obuoliai mašinose suspaudžiami galingu presu, todėl iš šiukšliavežių ima tekėti skystis, kuris teršia kelius. Sultimis sulietos ir varvančios mišrios buitinės atliekos nenoriai priimamos Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro sąvartyne, kuriame visos atliekos yra išrūšiuojamos.

Kitąmet paslauga bus plečiama

„Pavėsio” soduose žaliųjų atliekų surinkimui buvo panaudoti konteineriai, kurie tapo nereikalingi mieste įrengus požeminių konteinerių aikšteles. G. Mackevičius teigė, kad buvo galima konteinerius statyti ir pačiose sodų gatvelėse, tačiau jos yra gana siauros ir čia pravažiuoti atliekas surenkančioms mašinoms yra sudėtinga.

Spalio mėnesį turėtų būti baigtas dar 4 požeminių konteinerių aikštelių įrengimas Sodų ir Medvalakio gatvėse. Tuomet turėsime dar apie 30 papildomų konteinerių, kuriuos kitą rudenį bus galima pastatyti ir „Bočių” soduose bei „Ryto” mikrorajone, kuriame yra individualių namų kvartalas„, – teigė „Palangos komunalinio ūkio” vyriausiasis vadybininkas.

Siūlytų po atskirą konteinerį

Atskiru žaliosioms atliekoms skirtu mažesniu konteineriu komunalininkai norėtų aprūpinti visas namų valdas. Šitaip būtų galima iš viso atsisakyti polietileninių maišų, o žaliųjų atliekų surinkimas mieste taptų patogesnis. Tačiau tokiam sumanymui įgyvendinti reikia nemažų lėšų.

Palangoje iš viso yra apie 3 tūkst. namų valdų. Mažasis konteineris kainuoja apie 25 eurus, todėl norint papildomais konteineriais aprūpinti visus privačių namų gyventojus prireiktų apie 80 tūkst. eurų. Tačiau kitais metais komunalininkai ketina suteikti galimybę žaliosioms atliekoms skirtą konteinerį nusipirkti patiems tokios paslaugos norintiems gyventojams.

Man regis, per visą žolės šienavimo sezoną gyventojai polietileninių maišų prisiperka už gerokai didesnę sumą, nei kainuotų toks konteineris„, – teigė G. Mackevičius.

Savitarna

Paslaugų valdymas bei sąskaitų apmokėjimas

Atliekos

Atliekų tvarkymo taisyklės, išvežimas

Daugiabučiai

Daugiaubučių administravimas, renovacija

Autobusų stotis

Vietinės bei tarpmiestinės kelionės, bilietai, siuntos

Laidojimo namai

Ritualinės paslaugos

Bangų fonas