+370 460 48105 +370 460 49008 Savitarna

Atšiauri žiema tirpdo visiems darbams numatytas lėšas

Aplinka, Miestas

Šią žiemą iš dangaus vis žyra sniegas ir žemę kausto seniai kentėtas šaltis, kurio nepajėgia sušvelninti net Baltijos jūra – po besniegių mėnesių pernai šiemet į Palangą atėjo jau primiršta tikra ir rūsti žiema. Ledėjančios gatvės bei sniegu užversti takai visiems gyventojams sukėlė rimtų nepatogumų, tačiau šiuo metu daugiausiai rūpesčių tenka kurortą prižiūrinčiai savivaldybės bendrovei „Palangos komunalinis ūkis”.

Visą miestą nuvalyti užtrunka

Palangos savivaldybės teritorijoje valomų gatvių ir skverų plotas siekia 534 tūkst. kvadratinių metrų, šaligatvių – 320 tūkst. kv. m. Dar 353 tūkst. kv. m. plotą sudaro žvyrkeliai, kuriuos taip pat reikia valyti ir barstyti. Visas šis asfaltuotas, žvyruotas ar trinkelėmis grįstas plotas kiekvieną kartą pasnigus ir pašalus yra valomas nuo sniego ir barstomas druska. Gatves valo 3 valytuvai – barstytuvai, šaligatviuose darbuojasi 5 nedideli traktoriukai. Vieną kartą nuvalyti tokį gatvių ir šaligatvių dangų plotą apie 50 komunalinio ūkio žiemos tarnybos darbuotojams užtrunka 5 – 6 valandas. Tačiau į gatves išvažiavę komunalininkai darbą pradeda labiausiai transporto priemonių eismo apkrautose miesto centrinėse gatvėse ir atokesnes miesto vietas pasiekia tik po kelių valandų. Todėl iš Palangos pakraščiuose gyvenančių palangiškių komunalininkai šią žiemą kartais sulaukia nepelnytų priekaištų, kad jų gatvės ir šaligatviai yra nevalomi.

Jei mes galėtume kiekvienai gatvei nupirkti po valytuvą, o jos šaligatviams – po traktoriuką, visa Palanga būtų išvalyta per pusvalandį. Deja, tiek technikos prisipirkti ir tiek daug žmonių papildomai įdarbinti mūsų įmonė yra nepajėgi, todėl stipriai pasnigus miesto pakraščių gyventojai turėtų pakentėti„, – aiškino „Palangos komunalinio ūkio” direktorius Gediminas Valinevičius.

Sniegą jau vežė du kartus

Žiema savo nagus pradėjo rodyti jau gruodį, tačiau didžiausia sniego porcija komunalininkus užgriuvo sausį. Per šį mėnesį miestas buvo valomas ir druska barstomas 31 kartą. Sausio 21 dieną buvo sulaukta tokio snygio, kad gatves ir šaligatvius teko valyti net 3 kartus: po vidurnakčio, 5 valandą ryto ir 6 valandą vakaro. Tą dieną dar naktį dirbti pradėję bendrovės žiemos tarnybos darbuotojai miestą baigė valyti tik prieš pietus, o kelias valandas pailsėję nuo vakaro vėl darbavosi iki vidurnakčio. Ne ką rečiau kurortą nuo sniego teko vaduoti ir 2019 metų sausį. Tuomet valymo ir barstymo mašinos į gatves važiavo 30 kartų. 2018 metais sausį gatvės buvo valomos perpus mažiau – 15 kartų, tačiau tais metais vėliau užsnigo taip, kad per vasarį ir kovą miestą reikėjo valyti net 43 kartus.

Šiemet šalikelėse besikaupiantį sniegą komunalininkai stengiasi išstumdyti į pakraščius, laisvesnes erdves, tačiau iš Plytų gatvės du kartus apie 100 kubų sniego jau teko išvežti į bendrovės aikštelę.

Atslūgus šalčiams komunalininkai laukia atlydžio ir tikisi, kad sniego krūvos aptirps. Kad dėl sniego pertekliaus neteks riboti transporto priemonių eismo, kaip buvo beveik prieš dešimt metų, kada dėl pakraščiuose sustumto sniego kai kurios gatvės buvo taip susiaurėjusios, kad jose reikėjo įvesti vienos krypties eismą.

Šalyje pritrūksta druskos

Per šalčius užsnigtos gatvės tirpdo ir įmonės druskos atsargas. Per šią žiemą jau išbarstyta beveik 900 tonų druskos. Įprastai per rimtą žiemą miesto komunalininkai sunaudoja apie 1200 tonų druskos. Jei gamta sniego negailės ir per likusį vasarį bei kovą, šiemet ir tokio kiekio gali neužtekti.

Bėda ta, kad esant dideliems šalčiams druska netirpdo sniego. Esame pastebėję, kad vokiška druska veikia tik iki 10 laipsnių šalčio, o baltarusiška dar veiksminga ir prie 14 laipsnių. Tačiau baltarusiška druska kainuoja daugiau nei 3 eurais brangiau – 60 eurų už toną„, – pasakojo įmonės žiemos tarnybai vadovaujantis vyriausiasis vadybininkas Gintas Mackevičius.

Dabar „Palangos komunalinis ūkis” veda sunkias derybas dėl didelio kiekio baltarusiškos druskos pirkimo. Druskos stygius jaučiamas visoje Lietuvoje, todėl konkurencija su kitų savivaldybių komunalinėmis tarnybomis yra didžiulė.

Du šimtus tonų druskos dar turime, tačiau iki žiemos sezono pabaigos dar apie 400 tonų reiktų nusipirkti. Tikimės, kad tiek iki pavasario nesunaudosime, tačiau atsargų reikia pasilikti rudeniui – nežinia ar lapkritį netikėtai nepašals„, – teigė G.Mackevičius.

Tokia žiema kainuoja nemažai

Kuo daugiau komunalininkai dirba per žiemos sezoną, tuo mažiau lėšų lieka likusių metų darbams. Savivaldybės biudžete miesto tvarkymui numatoma fiksuota pinigų suma, kurios miesto infrastruktūros priežiūrai turi užtekti visiems metams. Šių metų biudžetas dar nėra patvirtintas, bet „Palangos komunalinis ūkis” tikisi, kad miesto tvarkymui bus skirta pustrečio milijono eurų. Tačiau sunku numatyti, ar šios sumos užteks visiems būsimiems darbams.

Metai metams nelygu. Praeitą žiemą nebuvo sniego, todėl buvo sutaupyta gatvių valymo ir druskos barstymo sąskaita. Užtat pernai sulaukėme lietingos vasaros ir nemažai neplanuotų lėšų pareikalavo dažnas šienavimas. Jūra nepagailėjo paplūdimius užgulusių dumblių, kuriuos reikėjo skubiai surinkti ir išvežti.

Užpraėjusių 2018 – 2019 metų žiemos sezonui prireikė apie 170 tūkst. eurų. Šiemet per gruodį ir sausį valymo ir barstymo darbai miesto biudžetui jau kainavo 130 tūkst. eurų. Akivaizdu, kad vasario pradžia niekuo nesiskiria nuo sausio. O jei žiema dar nesitrauks ir kovą, žiemos sezonas šiemet gali pareikalauti ir per 200 tūkst. eurų.

Jei gamta mūsų nepasigailės vasarą ir rudenį, gali būti, kad per likusius metus kažkokiems darbams pinigų ir pristigsime. Gal kur nors medinių paplūdimio takų negalėsime pakeisti, ar žolė ilgiau liks nenupjauta„, – teigė G.Valinevičius. Tačiau miesto komunalinės tarnybos vadovas tikisi, kad skiriant pinigus miesto tvarkymui bus atsižvelgta, kad šiemet sulaukėme neeilinės žiemos.

Savitarna

Paslaugų valdymas bei sąskaitų apmokėjimas

Atliekos

Atliekų tvarkymo taisyklės, išvežimas

Daugiabučiai

Daugiaubučių administravimas, renovacija

Autobusų stotis

Vietinės bei tarpmiestinės kelionės, bilietai, siuntos

Laidojimo namai

Ritualinės paslaugos

Bangų fonas