+370 460 48105 +370 460 49008 Savitarna

Nedrausmingi gyventojai teršia savo kurortą

Aplinka, Miestas

Nereikalingais didesnių gabaritų daiktais chaotiškai atsikratantys Palangos gyventojai kelia didelį rūpestį mūsų kurorto švara ir tvarka besirūpinančiai savivaldybės bendrovei „Palangos komunalinis ūkis”. Nepaisydami paskelbto stambiagabaričių atliekų surinkimo grafiko, žmonės senus baldus, didesnius rakandus, neveikiančią buitinę techniką, nereikalingas dušo kabinas, sudaužytas kriaukles ir net nuo stogo nuimto šiferio lakštus kada tik užsimanę ištempia ant šaligatvių ir šitaip užteršia savo miestą.

Gavę kaimynų pranešimus arba patys pastebėję komunalininkai, lyg gesindami gaisrą, nuskuba į nurodytą vietą ir išmestas atliekas surenka. Tačiau kol tai įvyksta, jos viešoje vietoje riogso net po kelias dienas ir šitaip gadina tvarkingo ir civilizuoto kurorto įvaizdį. Ypač dabar, kai jau yra prasidėjęs vasaros sezonas ir miestas pilnas poilsiautojų.

Bendrovės Komunalinių atliekų tvarkymo skyriaus vadovo Ginto Mackevičiaus teigimu, tokia gyventojų savivalė griauna visą tvarką – vietoj to, kad iš anksto pranešant apie norimus išmesti daiktus tarnyba kartą į mėnesį važiuotų nurodytais adresais, renkant bet kada ir bet kur išmetamas atliekas tenka sukti ratus po visą miestą. Be to, kasdieniam tokių daiktų rankiojimui nuo svarbesnių sezoninių užduočių įmonė priversta atitraukti darbuotojus ir techniką.

Pagal visoje Lietuvoje patvirtintą atliekų tvarkymo reglamentą, stambiagabarites atliekas priima šalies regioninių atliekų tvarkymo centrų (RATC) stambiagabaričių ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelės. Tokia Klaipėdos RATC aikštelė yra netoli Palangos Kretingos rajone Joskaudų kaime. Ten stambiagabarites atliekas turėtų atvežti patys gyventojai. Tačiau „Palangos komunalinis ūkis” savo miesto gyventojams daro nemokamą paslaugą ir pati bendrovė su savo technika ir darbuotojais surenka gyventojų išmetamus daiktus. Palangiškiams nereikia rūpintis nei didelių daiktų išvežimui būtinu sunkiasvoriu transportu, nei darbo jėga. Šią paslaugą miesto komunalininkai teikia kiekvieną mėnesį: iš Palangos centrinės miesto dalies gyventojų stambiagabaritės atliekos kas mėnesį nemokamai surenkamos kiekvieną pirmąjį trečiadienį, o Šventosios seniūnijoje — pirmąjį mėnesio ketvirtadienį. Iš anksto užsiregistravę tą dieną gyventojai savo išmetamus daiktus iš namų turi išnešti prie gatves, kur juos surenka specialiai toms dienoms skirtos trys komunalininkų tarnybos mašinos.

Kad ši problema yra opi, įrodo ir skaičiai. Į gatvę stambiagabaričių atliekų išmetama gana daug. Pavyzdžiui, balandžio mėnesį pagal grafiką paskirtomis dienomis Palangoje ir Šventojoje buvo surinkta 30 tonų stambiagabaričių atliekų, o gatvėse kasdien renkant išmetamus daiktus į komunalininkų aikštelę per mėnesį buvo parvežta ne ką mažiau – apie 20 tonų nereikalingų daiktų.

Tiems, kas neturi sąlygų iki vežimo dienos namuose sandėliuoti nereikalingų baldų ar įrangos, stambius daiktus patys turėtų nusivežti į Joskaudų stambiagabaričių ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelę. Per balandį palangiškiai ten atvežė net 40 tonų didžiųjų atliekų.

Nustatę miestą teršiančius ir nustatytos tvarkos nesilaikančius asmenis, savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius jiems skiria pinigines baudas. Už tai kad stambiagabaritės atliekos į gatvę buvo išmestos ne išvežimo dienomis pernai buvo nubausti 58 Palangos gyventojai. Už tokį pažeidimą Administracinių nusižengimų kodeksas numato iki 140 eurų baudą. Tokia pati bauda numatoma ir tiems gyventojams, kurie po remonto darbų statybinį laužą suverčia į požeminius atliekų konteinerius. Lengvesnėms mišrioms komunalinėms atliekoms pritaikyti konteineriai neatlaiko statybinio laužo svorio. Kai iškratomi konteineriai yra iškeliami iš požeminių aikštelių šachtų, neretai neatlaiko jų dugnai ir visos šiukšlės pabyra ant gatvės.

UAB „Palangos komunalinis ūkis” primena, kad po remonto darbų susikaupusį statybinį laužą palangiškiai patys privalo išvežti į Joskaudų aikštelę, kur jis priimamas nemokamai.

Savitarna

Paslaugų valdymas bei sąskaitų apmokėjimas

Atliekos

Atliekų tvarkymo taisyklės, išvežimas

Daugiabučiai

Daugiaubučių administravimas, renovacija

Autobusų stotis

Vietinės bei tarpmiestinės kelionės, bilietai, siuntos

Laidojimo namai

Ritualinės paslaugos

Bangų fonas