+370 460 48105 +370 460 49008 Savitarna

Ką daryti, kad kalėdinės dovanos nepatektų į sąvartyną

Aplinka, Įvairūs

Metų pabaiga tradiciškai yra vienų kitiems dėmesio ir padėkos metas. Tačiau šventiniu laikotarpiu, ypač per Kalėdas, sukaupiama gerokai daugiau atliekų ir daromas didžiulis poveikis aplinkai. Ar galima to išvengti?

Kalėdos neretai vadinamos didžiausia pasaulyje aplinkosaugos nelaime ir tam yra pagrindo. Paskaičiuota, kad australai Kalėdų laikotarpiu išleidžia 60 proc. daugiau pinigų ir sukuria 30 proc. daugiau buitinių atliekų. Panašiai atliekų šiuo šventiniu laikotarpiu sukuria ir britai. Tikėtina, kad panašios tendencijos yra ir Lietuvoje, nes Kalėdos yra šventė, kai artimųjų ir draugų dovanoms išlaidaujama kur kas daugiau nei įprastai.

Tai, kad daugumai iš mūsų patinka švęsti Kalėdas, nekyla jokių abejonių. Tačiau šiame jaudinančiame šventiniame šurmulyje kartais nepagalvojame, kiek mūsų perkamos dovanos, jų įpakavimas ar net kalėdiniai atvirukai papildomai sukaupia atliekų. Į atliekų srautą nugula ne tik seni, bet ir nauji, dar nepanaudoti daiktai, nes ne kiekviena po kalėdine eglute rasta dovana mus džiugina ar yra reikalinga. Į sąvartyną patenka ne tik daiktai, bet ir kalnai nerūšiuojamų maisto atliekų, nors jos galėtų būti panaudotos kompostui ar energijai gauti“, – sako Aplinkos apsaugos instituto ekspertė Virginija Žygienė. – „Kalėdos yra ir stebuklų metas, todėl gera proga nereikalingą daiktą ne išmesti, o perleisti kitiems ir suteikti daug džiaugsmo. Juk neretai mobilų telefoną keičiame nauju, nors esamas dar gali puikiai veikti, perkame naują drabužį, nors spinta „lūžta“ nuo jau ne vienerius metus nenešiojamų drabužių. Patekę į vartojimo karuselę pamirštame, kad kiekvienas naujas pirkinys daro poveikį aplinkai ir dėl jo gamybai būtinų gamtos resursų, ir dėl to, kad neperdirbamas. Kartais „maudomės“ madoje būti tvariam vietoj to, kad iš tiesų keistume įpročius ir realiai mažintume vartojimą bei įtaką aplinkai“.


Parengta pagal UAB „Atliekų tvarkymo centras“ informaciją

Savitarna

Paslaugų valdymas bei sąskaitų apmokėjimas

Atliekos

Atliekų tvarkymo taisyklės, išvežimas

Daugiabučiai

Daugiaubučių administravimas, renovacija

Autobusų stotis

Vietinės bei tarpmiestinės kelionės, bilietai, siuntos

Laidojimo namai

Ritualinės paslaugos

Bangų fonas