+370 460 48105 +370 460 49008 Savitarna

Renovacijos tempą lėtina augančios kainos ir gyventojų kaprizai

Būstas

Palangoje jau baigia įpusėti UAB „Palangos komunalinis ūkis“ administruojama daugiabučių namų modernizavimo programa. Pagal renovavimo apimtis Palangos miestas šiuo metu užima 5 vietą tarp 60 šalies savivaldybių. Iš 305 kurorte esančių daugiabučių jau atnaujinti 103 namai. Tai yra daugiau nei trečdalis visų Palangos renovuotinų namų.

Namų modernizavimas įsibėgėjo

Iš tiesų atnaujintų namų dalis procentine išraiška yra gerokai didesnė, nes į modernizavimo programą šiuo metu yra įraukiami tik tie daugiabučiai, kuriems statybos leidimas buvo išduotas iki 1993 metų. Palangoje yra 260 tokių daugiabučių namų. Didžiąją dalį daugiabučių prižiūrinti UAB „Palangos komunalinis ūkis“ rūpinosi net 95 namų modernizavimo darbais. Šis skaičius artimiausiu metu dar labiau išaugs, nes šiuo metu renovuojama 10 namų, o 5 daugiabučiuose atnaujinimo darbai prasidės jau vasario mėnesį.

Šiemet turėtų prasidėti dar 6 namų modernizavimas, dėl kurių dokumentai buvo pradėti ruošti 2020 metais. Dėl šių namų renovavimo su rangovais jau yra pasirašytos techninio projektavimo ir statybos darbų sutartys. Baigus projektuoti dar kiek užtruks statybos leidimų išdavimo procedūros.

Taigi, prie 95 jau atnaujintų “Palangos komunalinio ūkio” administruojamų daugiabučių per šiuos metus ir kitų metų pirmąjį pusmetį turėtų prisidėti dar 21 namas.

Išaugus kainoms įstrigo 5 namai

Daugiabučių modernizavimo programa Palangoje būtų įgyvendinama dar sparčiau, tačiau pastaraisiais metais koją ėmė kišti staigiai pradėjusios brangti statybinės medžiagos ir patys statybos darbai. Nuo praėjusių metų spalio mėnesio neatsiranda statybos įmonių, kurios norėtų modernizuoti penkis Sodų gatvės namus. Per tą laiką jau įvyko net 4 rangos darbų konkursai, tačiau juose nedalyvavo nė viena įmonė. Už daugiabučių namų administravimą atsakingai bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotoja Kristinai Viščiūnienei statybos įmonių vadovai neoficialiuose pokalbiuose ne kartą buvo išsakę savo nuomonę, kad už šių namų modernizavimo darbus siūloma kaina yra per maža.

Problema ta, kad Sodų 3, 4, 6, 8 ir 49 namo atnaujinimo investiciniai planai ir paramos sutartys pasirašytos statybos darbus skaičiuojant dar 2019 metais buvusiomis kainomis.

Kol buvo laukiama banko sutikimo kredituoti pastato atnaujinimą, UAB “Palangos komunalinis ūkis” negalėjo skelbti konkurso projektavimo darbams. Kol vyko projektavimas ir vėliau – namų modernizavimo projektų derinimo darbai, prabėgo ne tik 2020 metai, bet ir įpusėjo 2021–ieji.

Statybos leidimai šiems daugiabučiams buvo išduoti per praėjusių metų vasarą, o rudens pradžioje jau buvo pasiruošta rangovų konkursams. Tačiau tuo metu statybinių medžiagų kainos buvo nušuoliavusios toli į priekį. Pavyzdžiui, putplasčio plokščių, kuriomis apšildomi namų fasadai, kainos vien per 2021 metų pirmąjį pusmetį padidėjo net 70 proc. Per šį laikotarpį smarkiai pabrango ir statybose naudojamas metalas. Todėl akivaizdu, kad ankstesnėmis medžiagų kainomis įvertintų statybos darbų niekas nenori imtis, nes rangovai liktų be jokio uždarbio.

Projektai reikalauja daugiau lėšų

Mažesnių, 12 butų namų modernizacijai yra paskaičiuota apie 250 tūkst. eurų sąmatinė vertė. Už tokią sumą konkursuose ir buvo ieškomas rangovas. Didesnių, kiek daugiau nei po 40 butų turinčių Sodų g. 4, 6, 8 namų atnaujinimo darbai buvo įvertinti nuo 440 iki 470 tūkst. eurų. Dalyvauti konkursuose kalbinti įmonių vadovai atvirai sakė, kad dėl pabrangusių medžiagų šių namų modernizavimo darbų konkursuose siūlomos kainos turėtų būti mažiausiai 50 – 70 tūkst. eurų didesnės.

Tomis pačiomis kainomis dar pamėginsime skelbti rangos konkursus kitoje pirkimų platformoje, tačiau jei ir tuomet neatsiras norinčiųjų imtis darbų, teks kreiptis į namų gyventojus ir prašyti jų sutikimo didinti projektų kainą“, – tokį tolimesnį veiksmų planą yra numačiusi K. Viščiūnienė.

Savo namų atnaujinimo laukiantys palangiškiai turėtų įvertinti tai, kad per pastaruosius dvejus metus statybų kainos objektyviai yra padidėjusios ir darbai jau yra pabrangę. „Palangos komunalinio ūkio“ direktoriaus pavaduotoja akcentavo, kad ir projektų pabrangimą 30 proc. jo vertės kompensuotų valstybė. Pavyzdžiui, namo modernizavimo projektui pabrangus 70 tūkst. eurų, gyventojams reiktų pridėti gerokai mažiau – 49 tūkst. eurų. Tačiau jei didinant projekto kainą palangiškiai vis tik atsisakytų savo namų atnaujinimo, jiems tektų sugrąžinti valstybės jau sumokėtas statybos darbų projektavimo ir projekto ekspertizės išlaidas, kurios, priklausomai nuo namo dydžio, siekia nuo 10 iki 30 tūkst. eurų.

Darbų brokas taisomas rangovų sąskaita

Kalbėdama apie jau vykstančius namų modernizavimo darbus K. Viščiūnienė atkreipė dėmesį, kad už atliktų darbų kokybę yra atsakingas tik rangovas, kuris privalo savo lėšomis taisyti atsiradusį broką. Gyventojams už pakartotinus darbus antrą kartą mokėti nereikės. Kaip pavyzdį komunalininkų vadovo pavaduotoja nurodė Sodų g. 25 namo atvejį, kai gruodį prasidėjus šalčiams nuo daugiabučio fasado atšoko dalis dekoratyvinio tinko. Taip atsitiko dėl to, kad, neįvertinę prieš Kalėdas prognozuojamų šalčių, statybininkai skubėjo pabaigti namo fasado apdailą. Staigiai atšalus buvo pažeista darbų technologija ir paskiausiai nutinkuotoje fasado dalyje dekoratyvinis tinkas atšoko.

Šie darbai galėjo būti atlikti mėnesiu anksčiau, tačiau pasikeitus namo rangovams statybininkai dvi savaites laukė vėluojančių medžiagų, o po to darbus atliekančios brigados statybininkai susirgo koronavirusu ir pusę mėnesio buvo priversti izoliuotis. Todėl fasado tinkavimo darbai buvo pradėti tik spalio viduryje ir, siekdami juo pabaigti iki metų pabaigos, bei tikėdamiesi švelnios žiemos, rangovai savo rizika juos tęsė ir įpusėjus gruodžiui. Statybininkai jau buvo spėję nutinkuoti apie 80 proc. viso fasado, tačiau staigiai atšalus ketvirtadalis jau pakloto tinko nukrito.

Dėl to gyventojams nereiktų jaudintis – už pakartotinai atliekamus darbus papildomai mokėti nereikės, o visi namo fasado tinkavimo darbai bus baigti pavasariop, kai visą parą stabilizuosis teigiama oro temperatūra“, – Sodų g. 25 – ojo namo butų savininkus ramino K.Viščiūnienė.

Rangovai į Palangą ima šnairuoti

Anot jos, palangiškiai namus atnaujinančių statybininkų darbą turėtų vertinti geranoriškiau, nes dėl modernizuojamų daugiabučių gyventojų kaprizų statybinės įmonės jau pradeda purtytis darbų kurorte ir mieliau dalyvauja kitų miestų skelbiamuose konkursuose. Komunalininkų atstovė pasakojo, kad neretai gyventojai atsisako keisti langus, ar prieštarauja jų butuose esančio vamzdyno keitimui taip mažindami įmonės darbų apimtis ir planuotas pajamas.

Nemažai rūpesčių kelia kurorte butus turintys kitų šalies miestų gyventojai, kurie neatvykdami nustatytu laiku trikdo darbų grafiką ir netgi iš rangovų reikalauja jiems apmokėti kelionės į Palangą išlaidas.

Brangstant statybos darbams už anksčiau paskaičiuotas kainas ir taip sunku prisikviesti statybininkus, todėl jiems keliant dar papildomas kliūtis mes rizikuojame likti be rangovų ir tuomet daugiabučių namų modernizavimo programa Palangoje gali visai sustoti“, – apie galimas grėsmes kalbėjo K. Viščiūnienė .

Savitarna

Paslaugų valdymas bei sąskaitų apmokėjimas

Atliekos

Atliekų tvarkymo taisyklės, išvežimas

Daugiabučiai

Daugiaubučių administravimas, renovacija

Autobusų stotis

Vietinės bei tarpmiestinės kelionės, bilietai, siuntos

Laidojimo namai

Ritualinės paslaugos

Bangų fonas