+370 460 48105 +370 460 49008 Savitarna

Miesto kapinėse prasidėjo įprasti darbai

Aplinka

Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiama Mamos diena jau tradiciškai tampa ir kapinių priežiūros sezono pradžia. Pagerbti savo jau mirusias mamas, kitus artimuosius, po žiemos sutvarkyti kapavietes, jas papuošti gėlėmis Palangos gyventojai gegužės pradžioje į miesto kapines eina nenutrūkstamu srautu.

Kapinių tvarkymo pradžiai visada būna pasiruošusi bendrovė „Palangos komunalinis ūkis”, kuri prižiūri visas Palangos bei Šventosios kapines. Įmonės darbuotojai rūpinasi ne tik beveik 5 hektarus užimančiomis civilinėmis kapinėmis Palangoje bei apie 3 ha ploto kapinėmis Šventojoje. Komunalininkai kasmet po keletą kartų aptvarko ir neveikiančias žydų kapines miškelyje prie Naglio kalno, žydų sušaudymo vietą už karjerų netoli oro uosto. Pasirūpina Anaičių kapinaitėmis Nemirsetoje, tremtinių – Jūros take bei Antrojo pasaulinio karo metu žuvusių sovietų karių palaidojimo vieta miesto centre Vytauto gatvėje.

Šiemet nepaisant šalto pavasario kapinių laistymui vandenį atsukome jau balandžio pabaigoje. Gegužę pradėjome įprastus darbus: genėjome kapinių teritorijoje augančius medžius, šalinome ataugas, šlavėme takus. Kapinės priežiūros reikalauja net žiemą – tuomet nuo sniego tenka valyti ir barstyti takus„, – apie kasdienius rūpesčius pasakojo bendrovės „Palangos komunalinis ūkis” vadybininkė Jurgita Jokubauskienė, kuri atsakinga už miesto žaliųjų plotų bei kapinių priežiūrą.

Vasaros metu didžiausias prižiūrėtojų rūpestis – sparčiai želiančios žolės šienavimas ir seniausioje kapinių dalyje augantys medžiai, kurių šaknys ardo betoninius kapaviečių pamatus ir kilnoja net paminklus. Kai kurie medžiai yra seni, sutrūniję ir gali nuvirsti bei apdaužyti ar nuversti paminklus. Šiemet komunalininkams teko šalinti 10 medžių, kurie jau kėlė pavojų. Kapinėse kasmet nupjaunama nuo 5 iki 10 medžių, tačiau ne prie visų gali privažiuoti komunalininkų technika. Be to, žalos gali pridaryti ir virstantys nupjauti kamienai, krentančios storesnės šakos. Todėl medžių šalinimui neretai tenka samdyti aukštalipius, kurie viršuje nupjautas medžių dalis atsargiai nuleidžia žemyn.

J. Jokubauskienės teigimu, kapinių teritorija visuomet turi būti prižiūrėta ir švari, todėl čia šiukšlės aprenkamos kasdien. Įmonės vadybininkė pastebi, kad kapinių lankytojai ar kapavietes tvarkantys palangiškiai yra tvarkingi ir atliekas išmeta į konteinerius. Iš Palangos ir Šventosios kapinių kasmet išvežama 352 tonos bendrųjų ir apie 100 tonų – žaliųjų atliekų. Miestui tai kainuoja apie 28 tūkst. eurų.

Eibių kapinėse prikrečia tik varnos, kurios po teritoriją ištampo išdegusias plastikines žvakių tūtas. Tiesa, po nakties J. Jokubauskienė kapinėse yra radusi šampano ir stipresnio alkoholio butelių – matyt kažkas šitaip pagerbia velionius. Netrukus kapinių prižiūrėtojams darbo pagausės – jau prasidėjo esamų kapinių plėtros darbai. Rytinėje pusėje pušynėlio vietoje senosios kapinės plečiasi link Laidojimo namų, o šiaurinėje pusėje – į naujųjų kapinių pusę. Nugriovus rytinę ir šiaurinę tvorą Palangos civilinės kapinės iš viso padidės daugiau nei hektaru, o šiame plote suprojektuotos 627 papildomos kapavietės.

Naujai įrengiamų kapinių plotas bus apšviestas: šeši šviestuvai numatyti šiaurinėje ir trys – rytinėje dalyje. Šiaurinėje pusėje suprojektuotos dvi naujos vandens kolonėlės. Visą įrengtų kapinių teritoriją apjuos metalinė tvora. Plėsti kapines jau buvo būtina todėl, kad naujosiose kapinėse, kuriose yra apie 800 kapaviečių, šiai dienai yra likę vos 110 laisvų palaidojimo vietų. Jų užtektų tik kiek daugiau nei metams, nes naujose kapavietėse kasmet vidutiniškai palaidojama apie 70 – 80 velionių. Skaičiuojama, kad naujų kapaviečių praplėstose kapinėse turėtų užtekti beveik dešimčiai metų. Vėliau Palangos civilines kapines bus galima plėsti tik į šiaurinę pusę iki Vanagupės gatvės. Tačiau iki tol šiame medžiais apaugusiame plote savivaldybei prieš tai dar tektų panaikinti miškų teritoriją.

Kartu su kapinių ploto praplėtimu numatyta padidinti ir kolumbariumą. Šiuo metu jis yra užpildytas tik perpus: 88 vietos yra užimtos, o 82 – laisvos. Padidinus esamą kolumbariumą jame papildomai atsiras dar 170 naujų vietų. Naujausias kapines įrengianti Klaipėdos bendrovė „Madaris” visus darbus ketina baigti iki kitų metų rugsėjo.

Savitarna

Paslaugų valdymas bei sąskaitų apmokėjimas

Atliekos

Atliekų tvarkymo taisyklės, išvežimas

Daugiabučiai

Daugiaubučių administravimas, renovacija

Autobusų stotis

Vietinės bei tarpmiestinės kelionės, bilietai, siuntos

Laidojimo namai

Ritualinės paslaugos

Bangų fonas